Budowa kaktusa

budowa_k

http://www.kwiatyczestochowa.pl/kontakt.php

Każda roślina różni się nie tylko swoimi wymaganiom i w stosunku, co do środowiska, ale również i budową. Kaktus ma dość charakterystyczny i nietypowy wygląd i podobnie wygląda jego budowa. Składa się ona, bowiem, aż z ośmiu elementów.
Pierwszym z nich są korzenie, które są najgłębiej umiejscowione. Oczywiście głównym zadaniem ich jest umiejscowienie kaktusa w glebie, ale oczywiście nie jest to najważniejsze. Korzenie pełnią funkcję, która tak naprawdę decyduje o ich życiu. Pobierają one wodę wraz z solami mineralnymi z głębi ziemi i przekazują je dalej do pędów. Kaktusy żyjące w naturalnych warunkach nie zagłębiają zbytnio swoich korzeni.
Kolejnym elementem są pędy, do których to dostarczana jest woda oraz sole mineralne. Mają one na celu przede wszystkim zapewnienie roślinie odpowiedniego stosunku powierzchni do objętości.
W kaktusie można wyróżnić żebra oraz brodawki. Pierwszy z tych elementów pokrywa powierzchnie pędów. U osobników młodych ich liczba wynosi około kilkudziesięciu, u dużego osobnika może ich powstać nawet sto. Wraz ze starzeniem się danego kaktusa ich liczba wzrasta. Brodawki również umiejscowione są na pędach, różnią się one jednak kształtem, wielkością oraz twardością. Mogą one osiągać nawet do dwunastu centymetrów długości. Elementy te znacznie ułatwiają rozpoznanie gatunku kaktusa.
Kolejno możemy wyróżnić ciernie. Mają one bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim najważniejsza ich funkcją jest zapewnianie wody roślinie w warunkach kryzysowych. Mają one, bowiem zdolność higroskopijną, a zatem są w stanie wydobyć nawet najmniejszą wilgoć z powietrza. Są one także świetnym zabezpieczeniem przed dużym nasłonecznieniem oraz zwierzętami, które szukają pokarmu.
W roślinie tej kolejno możemy zauważyć kwiaty, które posiadają przeróżne barwy oraz wielkości w zależności od gatunku. W późniejszym czasie to właśnie z nich powstają owoce. Są to jagody, które również różnią się swoim wyglądem. Po dojrzeniu zazwyczaj pękają i rozpadają się. W niektórych z nich można jednak odnaleźć nasiona, które rozpylają się